מלאו את הטופס ואשוב אליכם בהקדם :

אופנה 2013 - סגנון גותי

לא יודעת מתי זה התחיל אצלי, כנראה נולדתי עם זה כי תמיד היה לי איזה חיבור לצד האפל . שחור היה החלק העיקרי במלתחה שלי הרבה מאד לפני שהמושג סטיילינג בכלל היה קיים וידעו שללבוש הכל שחור זה מרזה. זה היה הביטוי שלי לקדרות ודכאונות שמאד אפיינו את תקופת הטיפשעשרית שלי. אמנם מאז עבר זמן ( OMG כמה זמן עבר) והרבה צבעים נוספו לי בארון ואני כמעט על תקן מטיפה לשימוש בצבעים ולא ללבוש הכל שחור, אך משהו בחיבה העמוקה לאופל נשאר. באחד מביקורי בניו יורק לפני כשלוש שנים הציג ה FIT (מכון האופנה) תערוכה שכל כולה גותיות אפלה "DARK GLAMOUR" התענגתי על כל פריט ופריט ומייד אחרי זה רצתי לקנות לי (עוד) פריט שחור, שיהיה. לפיכך שהחלו הצגות הקולקציות לחורף 2013 וראיתי שמעצב אחרי מעצבת מעלים למסלול עוד ועוד דוגמניות לובשות פריטים שחורים, נוטפי גותיות ואופל לא היתה מאושרת ממני. אבל גותי זה לא סתם שחור, זה משהו אחר.

כמה דברים על סגנון גותי

ולפני שנברר את הסוגיה, קצת רקע על המושג "גותי" שהוא רחב ומכיל תחומים ועולמות שונים, שאיכשו בסוף מתחברים יחד.

 • הפעם הראשונה שהופיעה השם גותי היה כשבטים גותים, שהיו שבטים גרמניים, שפלשו במהלך המאות הראשונות לספירה לתחומי האימפריה הרומית. בעיני עמי אירופה הם נתפסו כברברים שהביאו לסופה של האימפריה הרומית.
 • מאוחר יותר במאות 12- 16 כשאנשי הרנסנס רצו לתאר את האמנות והאדריכלות של ימי הביניים הם קראו לה בשם גנאי "גותי" – נועד לתאר כיצירות המאפיינות את נפשו המסוכסכת של הברברי בדומה לגותים,שכאמור נחשבו לברברים. כך קיבלו האמנות והאדריכלות הגותית את שמן למרות שאין להן קשר לשבטים הגותים. האדריכלות הגותית מאופיינת בקתדרלות אדירות בעלות עושר עצום של פרטים וקישוטים (אולי הידוע שבהן היא הנוטר דאם בפריז)
 • הספרות הגותית – מחוברת לספרות הרומנטית שהתפתחה במאה 19 המאפיין של הספרות הגותית: קדרות ואפלוליות, דמויות מורכבות, טרגיות ולעיתים מעוותות, דיכוטומיות: טוב ורע, חושך ואור, יפה ומכוער. מושגים של חיים ומוות, שימוש ביסודות על טבעיים, מיסתיים ואימתניים, שימוש בעבר (ימי הביניים, המאה 18 ו 19) העלילות מתרחשות בקתדרלות, טירות עתיקות, בתים נטושים ובתי קברות. ספרים גותיים מפורסמים הם פרנק שטיין, הגיבן מנוטרדאם, דרקולה ועוד.

והיום?
התרבות הגותית המודרנית החלה להתפתח כמרד נעורים בבריטניה בסוף שנות ה 70 וה 80, אחרי אופנת הפאנק. אין פלא שהמושגים האלו של אופל, מסתורין, נפש מסוכסכת היוו השראה עצומה למעצבי אופנה רבים וטובים. ג'ון גליאנו, זאן פול גוטייה ואלכסנדר מקווין הם רק חלק מהשמות. המאפיינים העיקריים: מוטיבים מימי הביניים, רנסנס והויקטוריאניים ושימוש רב בקטיפה, וויניל, תחרה, שיפון.

שמלות ארוכות, שכמיות, מחוכים. הצבע המאפיין הוא כמובן, שחור והרבה מאד וגם אדום/בורדו ולבן. תכשיטים מאפיינים: שרשראות פנינים, קולרים, צלבים. האיפור כבד שמורכב בעיקרו מפנים מולבנות, עיניים מעושנות ואודם כהה. עם השנים האופנה הגותית התפצלה עם השנים ל 23 סוגים שונים (ויקטוריאניים, סייבר, יפניים, רומנטיים וכו) כשהמשותף לכולם: נפש מיוסרת וחוסר חיבור לזרם התרבותי המרכזי.

מה לעשות לקבל מראה גותי אפל אפל ומסוגנן מסוגנן לחורף 2013?

גותי זה לא סתם הכל שחור, זה בעיקר אפל מסוגנן. היות ואנו לא רוצות להראות כאילו אנו בדרכנו למסיבת התחפושות הקרובה, להלן כמה עקרונות:

 • המפתח הוא להשתמש במוטיבים מרכזיים כמו הרבה קטיפה, שיפון, עור/וויניל ותחרה אך לא להגזים
 • הבדים היומיומיים כמו טריקו ולייקרה וחבריהם לא משתתפים בחגיגה.
 • שילוב של טקסטורות שונות בשחור עובד נפלא: חולצת תחרה עם חצאית קטיפה, שמלת שיפון עם מגפי עור בוהקים, שכמיית צמר עם חולצת תחרה לבנה ומכנסי קטיפה ועוד ועוד. איבזור יוסיף המון: קולרים, שרשראות פנינים, צלבים עלול להיות בעייתי אז אפשר את הפנטרגאם המאד גותי
 • שחור, שחור ועוד שחור
 • אפשר להוסיף גם קצת אדום ולבן.
 • גרביונים מודפסים ומרושתים הם תוספת נפלאה לכל מראה.
 • על הנעליים להיות ברוח המראה: גם כאן קטיפה ותחרה ישלימו יפה. וכמובן הצבעוניות: שחור, אדום ולבן.
 • איפור גותי מסוגנן ישלים את הכל.
  לבוש שחור לאישה
  בתמונה: מהקולקציה של גוצ'י. מה שעושה את ההבדל זה השכמיה המהממת והשימוש בטקסטורות שונות. והנה לנו מראה אפל ויפה שלא נראה כאילו התחפשת.
  אשת ערפד
  גם כאן, השמלה עצמה היא די פשוטה. מה שעושה את ההבדל זה מעין קומבינזון אדום למטה ותוספת המגפיים והכפפות שגם בלעדיהם המראה עדיין מסוגנן ואפל
  בגד לאישה לעונת הסתיו
  ועוד אחת מגוצ'י, כאן מה שעובד זה כמובן הקטיפה (אוף כמה זה יפה) החולצה המסוגננת.
  בגד ארוך שחור עם שמלה קצרה
  גרביונים, במיוחד מודפסים ומרושתים בהחלט מוסיפים אפלות וסגנון למראה.