איך מוצאים את החזיה המושלמת? המדריך המלא
חזיה – אולי הפריט הכי בסיסי ומשמעותי אצל האשה, כל אישה ללא הבדל גודל, רוחב וקאפ. איך מוצאים את החזיה הזאת שמספקת את התמיכה הראויה ועדיין נשארת בלתי מורגשת ונוחה? הכל בהמשך.
ואתחיל עם קצת היסטוריה
לאורך ההיסטוריה השתמשו נשים בעזרים מגוונים על מנת לכסות, לתמוך ולעצב את שדיהן. ניתן למצוא פריטים דמויי חזייה או ביקיני במאה ה-7 לפנה"ס,הלבשה העליונה כמו גם לתחתונה היה תפקיד דומה.
מהמאה ה- 16 המחוך היה לפריט הפופלרי שתפקידו היה לדחוף את החזה כלפי מעלה וגם ליצור מותן מאד צרה (מה שגרם גם לעיוות מקומם של אברים פנימיים)
במאה 19 תפקיד המחוך פוצל: היה מחוך שתפקידו לעצב את המותן והתקן שתמך בחזה מכיוון הכתף
החזיה, כפי שאנו מכירות אותה, הומצאה ב- 1913, אך הייצור ההמוני שלה החל רק בשנות ה- 30.
אך למרות ההיסטוריה הארוכה והמפוארת, היותה פריט כה בסיסי , המבחר העצום, הזמינות הגדולה, עדיין יש יותר מידי נשים שמסתובבות נפולות חזה המשווע לתמיכה.
כשהחזה נפול, לא משנה מה תלבשי מעל – שום דבר לא יראה כמו שצריך ואם את חושבת שלא שמים לב – את טועה ביג טיים
אז נכון שיש הרבה גדלים, סגנונות וצורות וזה עלול לבלבל, במיוחד בגלל זה אני כותבת שורות אלו, כי עם כמה קווים כלליים ורצון טוב כל אחת יכולה למצוא את החזיה המושלמת עבורה.

נתחיל בדבר הכי חשוב – מציאת המידה הנכונה.
ועכשיו כל מה שצריך על מנת לדעת מה המידה הוא סרט מידה וחזיה. לבשי את החזיה ומדדי שני היקפים:
1. ההיקף ממש מתחת לקו החזיה
2. ההיקף בחלק הכי רחב, בד"כ אזור הפטמה.
רשמי המידות, הסתכלי בטבלה כאן וראי מה המידות שלך.


חשוב להבהיר –
* כמו שבבגדים ה- 40 של זרה שונה מה- 40 של הוניגמן, כך גם המידות בחזיות, לכל יצרן יש את המידות שלו, וה- 34 די של וואקול לא זהה לזה של מיידנפורם לכן חשוב מאד למדוד ולראות שזו אכן המידה המתאימה.
* התוצאה שתקבלי כאן עדיין לא מספיקה היות ויש עדו גורמים כמו מבנה החזה וזקיפותו, קרבת הציצי/שדיים אחד לשני, רוחב הגב, שומן בגב, רוחב הכתפיים ועוד, שקובעים מה מידת החזיה המדויקת והסגנון שיספק את התמיכה המירבית.

מה הדברים שאת חייבת לבדוק כשאת מודדת חזיה:

1. הקאפ מתאים בדיוק – אם את לא ממלא לגמרי את הקאפים נוצרים קמטים וקפלים – וכנראה שאת צריכה מידה קטנה יותר, אם החזה נשפך החוצה או שהחלק העליון של החזיה  חותך באמצע החזה, כנראה שאת צריכה מידה גדולה יותר או דוגמא עם קאפ מלא יותר. כל קאפ צריך להיות מונח בצורה שטוחה על החזה.

2. מרכז החזיה מונח בצורה שטוחה על העצם במרכז בית החזה, לא לוחץ, לא מופנה כלפי מעלה (היקף קטן) לא רופף (היקף גדול)

3. רצועת החזיה מקבילה לריצפה – רצועת החזיה כאשר סגורה צריכה להיות מקבילה לרצפה ומונחת מתחת לעצמות הכתפיים (הבולטות)

4. הכתפיות מתוחות אך לא חותכות בבשר – רק חלק קטן מהתמיכה צריך לבוא מהכתפיות אם הכתפיות שלך חותכות בבשר, כנראה שזו לא המידה/הדגם או החזיה הנכונה .

5. הקאפ צריך להיות יציב – אמור לתת תמיכה ולעצב את צורת החזה יפה. אם הבד גמיש מידי, אולי יהיה לך נוח, אך לא תהיה לך תמיכה ועיצוב ראויים.

6. הברזלים מקיפים את כל החזה – הברזלים בחלק התחתון אמורים להיות בלתי מורגשים, אם הם מזדקרים, צובטים או מציקים – כנראה שהמידה קטנה.

7. הכי טוב באמצע – איך יודעים שהחזיה תומכת? אזור הפטמות צריך להיות באמצע הזרוע.

8. חופש – את חייבת להיות מסוגלת להתנועע בחופשיות, להרים ידיים ושהחזיה לא תהיה מורגשת ולא תזוז ממקומה. אם היא לוחצת והכתפיות מפריעות לתנועה – יכולה להיות שאת צריכה מידה גדולה יותר ו/או להתאים הכתפיות. אם בכל הרמת ידיים היא עולה – המידה גדולה מידי.

9. יכולה לשים אצבע באמצע החזיה – אם לא יכולה – כנראה שהחזיה שלך קטנה מידי.

10. קודם היקף ואחר כך הקאפ – ההבדל בין מידה למידה בהיקף הוא בערך כ- 5 ס"מ, בעוד ההבדל בקאפ הוא קטן יותר

11. הכירי את מידת האחות – אם יש חזיה שנסגרת מצויין, אך עדיין לא מתאימה לגמרי בקאפ – נסי את המידה האחות, זה יכול לספק בדיוק את מה שחסר ואת ההתאמה בין המידות השונות בין היצרנים השונים
לרדת מידה – הקטיני את ההיקף, אך הקאפ יעלה מידה למשל מ- 36 די ל- 34 אי.
לעלות מידה – הגדילי את מידת ההיקף והקטיני את מידת הקאפ, למשל מ- 36 סי ל- 38 בי.

סגנונות חזיות ולמי הן מתאימות:


קאפ מלא – דגם זה נותן הכי הרבה תמיכה וצורה יפה לחזה. מתאים לחזה מלא ורפוי, פחות מתאים לחזה קטן.

חצי קאפ – הקאפ קטן יחסית, טוב לקטנות עם חזה גדול, לחזה בינוני וקטן, היות והקאפ קטן יחסית אינו מתאים לחזה גדול .

בלקונט/מרפסת – בחזיה זו קו התפר בקאפ עובר אופקית לאורך החזה באמצע או קצת למעלה מזה ודוחף את החזה למעלה לכן מתאים במיוחד למחשופים עמוקים, אך המפתח הנמוך מספק פחות תמיכה פחות מתאים לחזה גדול. אם נלבש במידה הלא נכונה החזה עלול להשפך החוצה, לכן חשוב מאד שהמידה תהיה מדוייקת.

סגירה קדמית – למי שאוהבת מראה חלק יותר בגב, אך אי אפשר להתאים הרוחב ולאחר מספר לבישות אם רצועת החזיה מאבדת מעט מהגמישות שלה, היקף החזיה גדל ואינו מספק תמיכה מצויינת.

חזיה מקטינה – מפזרת את החזה על שטח רחב יותר (בעיקר כלפי מטה)  ומשטיחה אותו, ובכך יוצרת חזה בולט פחות  ומקילה על מציאת בגדים מחמיאים. אך לא מתאים לאלו בעלות חזה גדול מקאפ ג'י ואלו עם פלג גוף עליון קצר.

חזיה מרופדת/פוש אפ – בעלת תוספת כרית קצף/סיליקון. מתאימה במיוחד לבעלות חזה קטן הרוצות ליצור מראה חזה גדול ומלא יותר.

וי עמוק – עם מרכז נמוך מאד, מתאימה כאשר רוצים ללבוש מחשוף עמוק. אך לא תמיד מספקת תמיכה מספקת ובתזוזות רבות החזה עלול "להשפך" החוצה.

חזיה מובנית – בעלת קאפ עבה ומובנה בעל שכבה דקה של קצף. מתאימה לאלו עם פטמות בולטות, חזה נפול הרוצות לתת לחזה שלהן מראה יפה ומפוסל.

חזיית ספורט – מתאימה לבעלות חזה גדול יותר הרוצות תמיכה מקסימלית בפעילות ספורטיבית.

חזיית טי שירט – עשויה קאפ מובנה ובעלת תפרים שטוחים כך שכמעט ואינה בולטת מתחת לחולצה דקה כמו טי שירט וכן מספקת מונעת מראה פטמות זקור.

סטרפלס – חזיה ללא כתפיות (או עם כתפיות נשלפות) מתאימה לפרטי לבוש חשופים וללא כתפיות.

רוצה להיות בטוחה לגמרי שהחזיה שלך מתאימה? הנה עוד כמה בדיקות
* מבחן ההיקף
 – החלק הקדמי והאחורי צריכים להיות מקבילים לרצפה ועל רצועת החזיה להיות במידה הנכונה – לא רופפת ולא מתוחה מידי כך שחופרת בבשר. בקשי מחברה להכניס את כף ידה מתחת לרצועה האחורית כך שכף היד שלה תהיה אנכית לגב שלך. אם הרצועה בקושי מאפשרת הכנסת היד – כנראה שהחזיה קטנה אם היד נכנס בקלות מידי ויש מקום לעוד יד – הרצועה גדולה ומומלץ לרדת מידה בהיקף

* מבחן הקאפ – כשאת לובשת את החזיה הרימי את הידיים למעלה – ראי ששום דבר לא "בורח" מלמטה או זז, אם כן – המידה גדולה מידי.

* מבחן האמצע – האם כשאת לובשת את החזיה מרכז החזה (אזור הפטמה) נמצא במרכז הזרוע בין המרפק והכתף? אם למטה  – את צריכה מידה קטנה יותר או גזרה אחרת של חזיה המעניקה יותר תמיכה.

* מבחן הכתפיות – על הכתפיות להיות מונחות בצורה שטוחה על הכתפיים ולא לחתוך בבשר. בניגוד לדעה הרווחת, הכתפיות אמורות לשאת כ- 10% ממשקל החזה, אם הן חותכות בבשר – הכתפיות עובדות קשה מידי וכנראה שהמידה או דגם החזיה לא נכונים.
והמבחן – כשאת לובשת את החזיה, הורידי רק  את הכתפיות. החזיה אמורה להשאר פחות או יותר באותו מקום, מקסימום לרדת טיפה למטה. אם היא נופלת באופן משמעותי – כנראה שרוב התמיכה מגיעה מהכתפיות ומומלץ מידה אחת פחות בהיקף החזיה (אם הקאפ יושב טוב, לעלות מידה בקאפ) וראי האם יש שינוי בתמיכה.

* מבחן הסוגר – כשאת מודדת חזיה חדשה, סגרי אותה עלה קרס הראשון. אם זה לוחץ – עלי מידה בהיקף (ורדי אחד בקאפ).

* מבחן הקפיצה – חשוב במיוחד לאלו עם חזה גדול. קפצי כמה פעמים בעודך לובשת את החזיה. האם לאחר הקפיצות הכל נשאר במקום? אם כן – יש לנו חזיה מנצחת. אם העניינים מתחילים לזוז ולהשפך לצדדים – יכול להיות שהרצועה משוחררת מידי, אם הרבה מהחזה נשפך החוצה – יכול להיות שהקאפ קטן מידי או שסגנון החזיה לא תומך מספיק (כמו דגמי חצאי קאפ, בלקונט, וי עמוק). קחי בחשבון שתנועה קטנה היא נורמלית, אך אם הכל זז ואת אפילו חשה כאב בחזה – זה לא המידה שלך.

ועוד כמה המלצות:
אל תחסכי – חזיה טובה ומותאמת יכולה להיות יקרה, זה לא המקום לחסוך. קני את הכי טוב שאת יכולה – זה שווה את זה לגמרי.
שמרי עליה – החזיה עשויה מחומרים אלסטים ועדינים, כבסי אותה בכביסה עדינה ועקבי אחרי הוראות היצרן, כך היא תוכל לשרת אותך לאורך זמן רב יותר.
קני בחנויות מתמחות ואיכותיות – אני רואה הרבה חנויות לבני נשים עמוסות סטנדים עם פריטים זולים וסינטטיים, זה לא המקום לקנות בו את אחד הפריטים הכי חשובים במלתחה שלך. קני ברשתות גדולות, מוכרות המתמחות בלבני נשים איכותיים או בחנויות של הסבתות מאז (הכי טוב).
סגנונות – קני מספר סגנונות של חזיות שיתאימו לצרכים שלך ליום ולאירועים.
תזמון – אל תלכי לקנות חזיה חדשה כשאת ממש לפני מחזור – החזה נוטה להיות גדוש וגדול יותר ואת עלולה לבחור את המידה הלא נכונה.
לא כלי עינויים – החזיה חייבת להיות נוחה לך, לא לחתוך בבשר או לגרום לך לעקצוצים וכאבים, אם היא לא נוחה – לא לקנות.
 מקווה שעזרתי ובפעם הבאה שתרצי לקנות חזיה – תדעי בדיוק האם היא מתאימה או לא
🙂  🙂  🙂
דניאל לוזון
סטייליסטית בליווי אישי